“Nematerijalna kulturna baština je čovjek sam”

Komentari isključeni za “Nematerijalna kulturna baština je čovjek sam”

Ponosni na našeg učenika 4. ST razreda, Vilima Čituša, koji je zavolio vještinu sviranja cimbala, pridružili smo se proslavi Dana europske baštine u Muzeju Međimurja Čakovec.

Projekt je nosio naslov Prezentacija filmova nematerijalne baštine Međimurja i organizirao ga je etnološki odjel Muzeja Međimurja Čakovec.  Europska Unija proglasila je 2018. kao Europsku godinu kulturne baštine i naš kraj se pridružio tom obilježavanju.

Kratki filmovi koji su prikazani objašnjavaju tri umijeća koje stanovnici Međimurja ističu kao dio svoje kulturne baštine. Snimanje kratkih filmova do 10 minuta započelo je još 2017. godine kada je glavni glumac bio gospodin Matej Horvat, najstariji poznavatelj umijeća ispiranja zlata u Donjem Vidovcu.

U drugom filmu su članice  Udruge Svetomarska čipka i učiteljica Nada Mance predstavile izradu čipke na batiće koja je krasila međimursku poculicu. Ta se vještina danas njeguje i u učeničkoj zadruzi OŠ Sveta Marija.

Treći film predstavio je stari instrument cimbal čije umjeće sviranja njeguje KUD Seljačka sloga Donja Dubrava. Osim našeg učenika Vilima Čituša, u filmu se pojavljuje i naš bivši učenik, Dražen Balog.

Učenik Vilim Čituš odsvirao je okupljenima nekoliko starih međimurskih pjesma – Raca plava po Dravi, Međimurje, kak si lepo, zeleno… te ispričao kako je zavolio taj instrument. Njegove kolege iz razreda, ali i drugi gosti, među kojima je bio i naš 2. ET razred sa svojom razrednicom, gromoglasnim pljeskom podržali su njegovo sviranje. Učenici 4. ST razreda poželjeli su biti sudionici novog projekta koji je u izradi i najavila ga je voditeljica programa, gospođa Janja Kovač. Radi se o snimanju filma Pučke popjevke iz Međimurja. Veselimo se projektu i njegovom predstavljanju u Muzeju Međimurja Čakovec. (Mirjana O.)

Dojmove su podijelili elektrotehničari Patrik, Mislav i Leon.

Svidjeli su mi se kratki filmovi koje smo gledali i mislim da je to dobar način upoznavanja mladih ljudi s međimurskom kulturnom baštinom.  Najviše mi se svidio film  o sviranju cimbala jer me zanima glazba a i sam sviram bisernicu. Najbolji je bio završetak kad je učenik predstavio taj stari instrument i na njemu zasvirao. Iznenadio sam se kad sam čuo da je iz moje škole. Svidio mi se i film o vađenju zlata u Međimurju. Mislim da je bilo vrijedno otići u Muzej Međimurja i sve to vidjeti i čuti.

Nisam ništa znao o nematerijalnoj kulturnoj baštini Međimurja i ovo kratko predavanje i filmovi su mi bili zanimljivi i poučni. Mislim da bi na ovaj način trebalo popularizirati kulturnu baštinu i približiti je baš učenicima koji o tome, kao i ja, malo znaju. Najzanimljiviji mi je bio film o ispiranju zlata. Nešto sam o tome čuo, ali nisam zao da se to još uvijek radi u Međimurju.

Sva tri filma bila su zanimljiva, posebno onaj o ispiranju zlata. Saznali smo kako su ljudi to nekad radili. Nisam znao da je to tako težak fizički posao za koji je trebalo puno truda i strpljenja. Poželio sam da se i ja u tome okušam, ali kako… Dobro je i što smo se maknuli iz učionice i tako jedan školski dan učinili malo drugačijim.