BIONIČKA RUKA U REŽIJI TŠČ-ovaca

Komentari isključeni za BIONIČKA RUKA U REŽIJI TŠČ-ovaca

U tijeku je još jedna uspješna suradnja među sektorima (strojarstvo i elektrotehnika) i s ustanovama u okruženju.  Naime, profesor Zlatko Leček u kurikulu Škole za tekuću školsku godinu  planirao je da će s učenicima završnih razreda smjerova strojarski računalni tehničar i tehničar za mehatroniku te kolegama Pericom Hajdarovićem i Marijem Klobučarićem izraditi funkcionalnu bioničku ruku. Glavni cilj takve aktivnosti je primjena znanja iz područja programiranja mikroupravljača te izrada 3D modela. Učenici zanimanja strojarski računalni tehničar u četvrtom razredu imaju znanja i vještine te na računalu mogu izraditi 3D model prema kojem se onda ta ruka printa na 3D printeru, a učenici smjera tehničar za mehatroniku u ovom su projektu zaduženi za upravljanje rukom – programiranje i spajanje. Kao i mnogo puta dosad, u cijelu se priču uključio i Razvojno-edukacijski centar za metalsku industriju – Metalska jezgra Čakovec, i na svom su 3D printeru za potrebe aktivnosti isprintali model ruke. Model je gotov, a u sljedećim tjednima radit će se na upravljanju.

Osim u industriji (robotski prihvat, odnosno humanoidni robot), bionička ruka koristi se i u medicini, u kojoj je razvoj dosegao stadij u kojem pacijent s  amputiranom rukom ima mogućnost mislima kontrolirati svoju protezu i osjećati ono što dodiruje, držati teže stvari, otvarati vrata, otvoriti bocu vode, svirati piano i sl. Izrađene su tako da bionička ruka (proteza), ukoliko ju nosi dijete, „raste“ s tijelom.

Kako se bioničkom rukom može upravljati i preko interneta, a takva će biti i ova naša,  zasigurno ćemo je uključiti i u našu mrežu pametnih uređaja (TheThingsNetwork) čije smo središte u lokalnoj zajednici. (TS)