Projekti do 2015.

U petak, 21. rujna 2012. godine, u Teslinom kabinetu Tehničkog muzeja u Zagrebu potpisano je 30 ugovora o dodjeli bespovratnih sredstava strukovnim školama u okviru IPA natječaja za dodjelu bespovratnih sredstava „Modernizacija školskih kurikuluma u strukovnim školama u skladu s promjenjivim potrebama tržišta rada/gospodarstva“.

Među potpisnicima ugovora bila je i TEHNIČKA ŠKOLA ČAKOVEC sa svojim projektom:“Primjena računalnih tehnologija u strojarstvu (CAD i CNC)”

Natječaj je raspisan u sklopu IPA projekta „Implementacija novih kurikuluma“(ugovor o uslugama), koji se od travnja 2010. godine do siječnja 2012. godine provodio u Agenciji za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih.

Ova dodjela bespovratnih sredstava nastavak je aktivnosti provedenih kroz projekt i dodjelu bespovratnih sredstava IPA IV HRD „Implementacija novih kurikuluma” te rezultata ostvarenih u projektima CARDS 2002 i CARDS 2003 za strukovno obrazovanje i osposobljavanje.

Cilj ove dodjele bespovratnih sredstava jest ojačati daljnji razvoj te izgraditi kapacitete strukovnih škola za pružanje suvremene i na učenika usmjerene nastave, osobito praktične nastave u školama, u skladu sa Zakonom o odgoju i obrazovanju i Zakonom o strukovnom obrazovanju te promjenjivim potrebama tržišta rada/gospodarstva.

Svrha ove dodjele bespovratnih sredstava jest pružiti potporu strukovnim školama u razvoju bottom-up (odozdo prema gore) pristupa kako bi svojim učenicima mogle osigurati osuvremenjene kompetencije i pristup najnovijim tehnologijama podižući tako njihovu relevantnost na tržištu rada. Samim time, nastoji se potaknuti strukovne škole na razvoj i primjenu suvremenih znanstvenih, tehničkih i inovacijskih postignuća u obrazovnom procesu.

Natječaj za dodjelu bespovratnih sredstava provela je Agencija za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih koja će pružati svu potrebnu potporu strukovnim školama tijekom provedbe njihovih projekata. Prijavitelji su, zajedno sa svojim partnerima, ispunili sve potrebne uvjete za dodjelu bespovratnih sredstava ukupne vrijednosti 5 299 823,02 EUR. Provedba projekata trajati će između 8 i 12 mjeseci.

Po objavi natječaja za dodjelu bespovratnih sredstava Agencija je organizirala informativne radionice i seminare s ciljem upoznavanja potencijalnih prijavitelja s pravilima i uvjetima natječaja. Nedugo nakon potpisivanja ugovora sa strukovnim školama, Agencija je u suradnji s Ministarstvom znanosti, obrazovanja i sporta organizirala implementacijske radionice na kojima su predstavnicima strukovnih škola dodatno pojašnjene njihove ugovorne obveze te je predstavljen set alata za provedbu i upravljanje projektom.

Sve navedeno ukazuje na to da strukovne škole, uz potporu Agencije za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih, uspješno izgrađuju vlastite kapacitete te unaprjeđuju sposobnosti za kontinuirani razvoj kvalitetnih projekata sufinanciranih sredstvima Europske unije.

Ulaskom Republike Hrvatske u Europsku uniju strukovnim školama bit će na raspolaganju znatna sredstva iz Europskog socijalnog fonda, koji služi kao instrument za investicije u ljudski kapital kroz jačanje sustava obrazovanja i osposobljavanja.

Naglasimo i to da je Agencija u proteklih nekoliko godina, točnije od 2005. godine, provela ukupno 12 projekata u vrijednosti od 21 milijun eura i time kontinuirano dokazuje svoju uspješnost i stručnost u programiranju, razvoju projekata i korištenju sredstava iz pretpristupnih fondova Europske Unije.