Psiho kutak

SAVJETOVALIŠTE ŠKOLSKE PSIHOLOGINJE

Lucija Matjačić / datum: 19. 9. 2012. 21:23

Kada bih pitala učenike što radi školski psiholog i u kojim slučajevima učenik može potražiti pomoć psihologa, uvijek bi prvi odgovori naglašavali „psihičke probleme“. Radi se o vrlo širokom i nerazumljivom pojmu koji je često prisutan u svakodnevnom govoru.

Psihologija je znanost koja se bavi proučavanjem ponašanja i psihičkih procesa. Pokušava otkriti zakonitosti ljudskog ponašanja. Psiholozi pokušavaju opisati, objasniti, predvidjeti, a ponekad i potaknuti mijenjanje ljudskog ponašanja. Primjerice, psiholozi žele saznati kako ljudi misle, uče, osjećaju, što ih motivira na određeno ponašanje, itd. Takvi se procesi obično nazivaju „psihičkim“ procesima.

Zanimljivost – termin psihologija dolazi od grčkih riječi psyche (duša) i logos (riječ, govor) koja označava znanost. Kada bismo doslovno prevodili termin, rekli bismo da je psihologija  „znanost o duši“.

Školska psihologija nastoji primijeniti psihološke spoznaje u obrazovnom sustavu. Bavi se prvenstveno problemima učenja i poučavanja, a osim toga školski psiholozi pomažu učenicima u rješavanju emocionalnih ili nekih drugih problema.

Kada doći u savjetovališe?

Učenici se tijekom srednjoškolske dobi susreću s različitim problemima. Razdoblje adolescencije i odrastanja obilježeno je nizom promjena; fizičkih, emocionalnih i ponašajnih. Takve promjene mogu biti značajne i mladić ili djevojka se ponekad ne znaju nositi s njima ili donose krive odluke. Mlade osobe ponekad eksperimentiraju i doživljavaju pritisak vršnjaka u različitim domenama (ovisnosti, nasilje, seksualnost). Kako bi lakše prebrodili razdoblje promjena, postoji mogućnost suradnje sa stručnjacima, kao primjerice školskim psihologom.

Problemi s kojima se možda susrećeš:

• ne znaš kako učiti
  • imaš strah od ispitivanja
  • doživljavaš neuspjeh
  • nisi motiviran/a za školu i učenje
  • teško se koncentriraš
  • teško uspostavljaš odnose s drugim ljudima
  • ne znaš se izboriti za sebe
  • ne slažeš se s učenicima iz razreda
  • imaš osjećaj da te nitko ne razumije
  • nezadovoljan/na si vlastitim izgledom ili ponašanjem
  • burno reagiraš u svakodnevnim situacijama
  • doživljavaš nasilje
  • imaš probleme u obitelji
  • muče te ljubavni problemi
  • trebaš pomoć u definiranju životnih ciljeva i odluci što nakon srednje škole
  • itd…

Zašto razgovarati s nepoznatom osobom o vlastitim problemima?

Psiholog je stručna osoba za rad s ljudima. Odnos psiholog-učenik/roditelj se zasniva na povjerenju i potpori u teškim trenucima. Sami se nekad teško nosimo s problemima i pomažu nam savjeti i smjernice drugih ljudi.  Psiholog je neutralna osoba koja objektivno sagledava situaciju i pomaže da promotrimo stvari iz drugog kuta, otkrijemo nove načine suočavanja i rješavanja problema.

Tko?

U školsko savjetovalište može doći svaki učenik škole.

Kada?

Ponedjeljak, srijeda, petak – od 12 do 18 sati

Utorak, četvrtak       – od 7 do 13 sati

Gdje?

Soba 28

Ukoliko želite dogovoriti vrijeme dolaska ili postaviti pitanje: psiholog@tsck.hr

040/321-056

Obrati se i osjećaj se bolje!

Lucija Matjačić Kovačić, psihologinja